Než jsem tě poznala

Název knihy: Než jsem tě poznala (Me Before You)
Datum vydání: 2011 (2013 v ČR)
Počet stran: 407

„Máš jenom jeden život. Je to vlastně tvoje povinnost, prožít ho co možná naplno.“

Lou Clarková je vlastně úplně obyčejná dívka obyčejným životem – a vůbec ji to nevadí. Ve svých 26 žije se svou rodinou, pracuje v kavárně a má dlouholetého přítele. Sice už párkrát snila o tom, že by někam vycestovala, ale její plat tak tak drží její rodinu nad vodou. Lou je spokojená a nečeká v životě žádnou zásadní změnu. Jednoho dne ale zavře kavárna, kde tolik let pracovala a je nucena najít si novou práci. Po několika marných pokusech se rozhodne vzít práci ošetřovatelky kvadruplegika, ačkoliv s tím nemá žádné zkušenosti. Brzy ale začne zjišťovat, že tato práce nebude vůbec jednoduchá a jde v ní o mnohem více.

Will Traynor býval velmi vlivný a úspěšný člověk, který si dříve užíval život plnými doušky. Jeho nehoda a postižení mu život fyzicky i mentálně zdevastovaly. Když se seznámí s Lou, její péči odmítá, jelikož, jak se ukáže, jde spíše jen o hlídání, než o pečovatelství. Will a Lou jsou dvě naprosto rozdílné povahy a zpočátku si vůbec nerozumí. Postupem času ale jeden u druhého nacházejí porozumění a jejich vztah se začne zajímavě vyvíjet. Lou se rozhodne, že Willovi pomůže opět se radovat ze života.

Můj názor na knihu

Znáte takový ten pocit, když jste z něčeho tak nadšení, že na to ani slova nestačí? Tak bych řekla, že tohle je pro mě ten případ.

Ačkoliv mě nikdy nezajímaly romantické knihy, ani filmy, u téhle musím uznat, že si mě získala. Je to jedna z těch knih, které přečtete jedním dechem. Obě hlavní postavy mají perfektně vykreslené charaktery a je krásně znázorněný jejich kontrast a nepravděpodobnost, že by si právě dvě tak rozdílné povahy k sobě mohly najít cestu.

Lou Clarkovou si okamžitě zamilujete, ačkoliv to není nijak výrazná osobnost. Od samého začátku až do úplného konce mi nedělalo sebemenší problém se do ní vžít, ačkoliv její povaha se té mé absolutně nijak nepodobá. Postavy jsem si představovala teda úplně jinak, než jsou ve filmu (o něm jsem se dozvěděla až když jsem dočetla knihu), Lou jsem si představovala trochu jako zajímavější Max z Life is strange, rozhodně ne takovou krásku jako je Emilia Clark a Willa jsem si představovala… no, o něco hezčího, než je ve filmu. V knize byl rozhodně mnohem více znát kontrast mezi postavami.

Knihu mi tak trochu zkazilo to, že jsem si někde v půlce četby hledala recenzi na databázi knih a přečetla jsem si první komentář, co jsem tam viděla, který prozrazoval, jak to dopadne, takže jsem měla dojem tak trochu nakřáplý. Opravdu nepochopím, proč někdo vyzrazuje závěr knihy v recenzích, kde si chce člověk zjistit, jestli si má knihu vůbec koupit. Každopádně jsem potom stejně četla dál a hltala každou další kapitolu. Četlo se to úplně samo.

Vůbec se nedivím tomu, že je tato kniha tak oblíbená, protože já se určitě řadím k dalším fanouškům. Myslím, že bych ji s klidem mohla zařadit do pomyslného seznamu mých nejoblíbenějších knih. Momentálně mám doma asi dalších 5 knih, co si chci přečíst, ale potom si pravděpodobně koupím i druhý díl – Život po tobě. Za mě 5/5 hvězdiček.

„Push youself. Don’t settle. Just live.“

 

 

 

Čtěte také:

Vivian Vein Art, aneb má tvorba a nová práce

iQOS – Revoluční cigarety, za které vám vaše plíce poděkují

100 produktivních věcí, které můžete dělat a nedáte za ně ani korunu

11 thoughts on “Recenze knihy: Než jsem tě poznala (Jojo Moyes)”

 1. Knihu som čítala, ale nejako extra ma neohúrila. Súhlasím však s tým, že je netradičná a hlavná hrdinka Lujsa je skvelá. Netypický príbeh s neštandardným koncom asi tak by som opísala túto knihu, ale čakala som od nej jednoznačne viac.

  1. Mě na ní hrozně bavilo to, že jsem jí prostě nemohla přestat číst – už to je pro mě známka dobrý knížky (z mýho) pohledu a možná za to může i fakt, že až tolik nečtu. Samozřejmě jsou i knihy, který mě zaujaly mnohem víc, ale tahle si mě získala, ačkoliv jsem v podstatě od začátku věděla, o čem bude a od půlky jak to dopadne. 😀

   1. Přesně Vivian 🙂 taky jsem knížku otevřela a za víkend jí dočetla. Nemohla jsem se od ní pustit. Moc se mi líbila a napsala jsem o ní taky recenzi. Budu ráda za tvůj názor.

 2. Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

  The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

  The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

  When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

  The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

 3. Writing a medical thesis or dissertation is a task done by almost all postgraduate and master’s medical students. Dissertation is derived from the Latin word disserto which means discuss. It is essential to write successful medical papers such as medicine essays and medical thesis papers. There are several reasons as to why students write medicine essays. One of the reasons is to promote enhancement of critical judgment, research skills as well as analytical skills. Moreover, medicine essay writing produce students with the ability to 4evaluate and analyze data critically.

  The initial step for writing medicine essays is to choose a topic. A writer should have at least three topics to choose from. The topic has to be interesting, feasible and relevant. It is essential to write quality medicine essay. Hence, students need to have analytical skills and perfect writing skills. The writing skills will enable them write outstanding essay papers that can be highly regarded by instructors and professors. Teachers often require a lot and expect a lot from their students in terms of medicine essay writing. for this reason, students find essay writing to be an extremely difficult task and hence resort to buying custom medicine essays.

  A custom medicine essay has to be written by professional writers who are qualified in the field of nursing. Moreover, the custom medicine essay has to be original and plagiarism free. This means that it has to be written from scratch by experts with many years experience. The many years experience should enable a writer to write any form of medical paper including medical thesis, medicine essay and even medicine research paper. Moreover, experience will enable a writer to write a medicine essay that can guarantee academic success.

  Students get custom medicine essays from custom writing company. It is essential to choose the best company so that one can get the best custom medicine essay. The best and the most reliable medicine essay writing company should have some unique characteristics such as affordability and the ability to provide original and superior quality medicine essays. The other quality is that the company has to hire expert writers who can write quality medicine essays and other types of medical papers. The essays should not only be quality but also plagiarism free and free of grammatical and spelling mistakes.

  A custom medicine essay has a similar structure to any other academic essay assignment. It has an introduction that introduces the topic and tells the reader what the essay is all about. The second section is the body that has many paragraphs supporting the main topic. Finally there is the conclusion that briefly summarizes what has been discussed in the body section of the essay. Students should choose reliable writing companies so that they can get quality custom papers on several fields such as technology, sociology and law in addition to medicine field.

  Our custom writing company is the best company that all clients should rely on when in need of any given type of medicine paper. We provide quality papers that not only plagiarism free but also original. Moreover, our custom papers are affordable and able to guarantee academic excellence at all times. All our medical papers are reliable and sure of satisfying clients at all times.

   

 4. Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
  https://www.cialissansordonnancefr24.com/prix-du-cialis-original-en-france/

 5. A Biological Masterpiece, But Subject to Many Ills
  The human foot is a biological masterpiece. Its strong, flexible, and functional design enables it to do its job well and without complaint—if you take care of it and don’t take it for granted.
  healthThe foot can be compared to a finely tuned race car, or a space shuttle, vehicles whose function dictates their design and structure. And like them, the human foot is complex, containing within its relatively small size 26 bones (the two feet contain a quarter of all the bones in the body), 33 joints, and a network of more than 100 tendons, muscles, and ligaments, to say nothing of blood vessels and nerves.
  https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-prix-paris/

 6. I intended to put you the very little note to help give thanks the moment again on the marvelous principles you’ve featured on this website. It was simply surprisingly open-handed of people like you to deliver without restraint what some people could have sold for an e book to generate some dough for themselves, certainly considering the fact that you might have done it if you ever decided. These good ideas also served to be the fantastic way to recognize that most people have a similar eagerness really like my very own to see very much more in terms of this matter. I’m certain there are some more fun instances up front for individuals that browse through your blog post.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *