Není to až tak dávno, co jsem se rozhodla, že bych si ráda našla novou práci. Hledala jsem poměrně dlouho a našla pár pozic, které mě zaujaly. Týkaly se většinou komunikace s lidmi, kterou jsem si chtěla zlepšit. Ale ať jsem našla, co jsem chtěla, pořád jsem cítila, že to prostě nebude ono. Že to bude práce, ne koníček. A s touhle myšlenkou se asi úplně nedokážu vypořádat – s tím, že budu někde trávit více jak polovinu svého času, abych dělala na něčem, co mi dohromady, kromě peněz, až tolik nepřinese.

Potom jsem si, při odpočinkové prokrastinaci, postahovala různě po internetu anglické e-knihy na téma motivace, seberozvoj, business… Řekla jsem si, že zkrátka otevřu první knihu, jejíž obal mě nejvíce zaujme. Tak jsem otevřela knihu Creative, Inc. Čím dál jsem četla, tím méně mi práce na vlastní pěst přišla nemožná. Věděla jsem, že mám přece jenom něco, co bych mohla prodávat a po čem bude poptávka vždy, ale už kdysi dávno jsem tu myšlenku zahnala do koutku mysli a nalepila na ni štítek „nesmysl“. Možná to bylo hlavně z důvodu, který jsem v sobě měla zakořeněný z dřívější doby, a tím důvodem bylo to, že mi okolí – a hlavně táta – říkal, že si tím na sebe nevydělám. Že si nemám vymýšlet a mám si najít obyčejnou práci se stálým příjmem.

Co definuje dobrou práci…?

Řekněte mi ale, kdo určuje, co je dobrá práce? Pro někoho to může být nudná činnost, kterou si někde odsedí nebo odběhá a pak si za plat doma válí šunky. A je to tak – většině lidí nevadí dělat tu nudnou práci. Práci, kde děláte pro někoho, ne pro sebe. A myslím, že právě tohle je to, s čím se já nikdy nedokázala smířit – že to dělám pro někoho. Víte, co se říká – pracuj na svém snu, nebo budeš pracovat na snu někoho jiného. Vím, že jakmile jsem tuhle větu viděla poprvé, už jsem ji nemohla dostat z hlavy. Proč bychom měli celý život pracovat na něčem, co pro nás nemá žádný osobní přínos a nijak to nenaplňuje naše sny a cíle? Proč máme otročit až do důchodu, kterého se pravděpodobně drtivá většina lidí z naší generace ani nedožije? Proč věnujeme více než polovinu svého života prací na snu někoho jiného?

Přesně tohle jsem nikdy nedokázala pochopit. Četla jsem onu zmíněnou knihu a téměř se na ni ani nesoustředila, protože mi v hlavě lítaly plány na to, jestli by můj nápad bylo možné zrealizovat. Potom jsem si opět jen tak náhodou přečetla článek od mé oblíbené blogerky na téma vlastního podnikání a to byl moment, kdy jsem si řekla, že to zkusím.

Čím se pokusím si vydělat…?

Vždycky mě hrozně bavilo kreslit – hlavně portréty. Čím jsem byla starší, tím lépe jsem uměla kreslit a přicházela na nové techniky a triky – a právě to jsem se rozhodla zkusit proměnit v hlavní zdroj mého příjmu. Nejdříve jsem tomu moc šancí nedávala. Zveřejnila jsem inzerát v několika facebookových skupinách, abych zjistila, jestli o mou nabídku bude vůbec zájem. Ozvalo se mi kolem 100 lidí a nějakých 20 z nich potvrdilo objednávku. To mě poměrně překvapilo – vyplnilo mi to totiž celý červenec i srpen a září taky nemám úplně volné. Potom už jsem musela některé lidi i odmítat, protože jsem neměla volný termín. To mi trošku dodalo jistotu a definitivně jsem se rozhodla, že tomu dám půl roku a uvidím, jestli bude možné se tím dobře uživit.

Možnosti jsou téměř neomezené – vždy si můžu vybrat, co chci zrovna kreslit a podle toho si najdu facebookovou skupinu. Pořád mám přece jenom kapacitu na nějakých 10 objednávek za měsíc, takže těch objednávek nebude potřeba tolik. Také zkusím kreslit celebrity a tyto kresby prodávat na Etsy.

Sestavila jsem si plány na průběh objednávky, seznam zákazníků, email list, objednala rámečky na fotky, nejkvalitnější čtvrtky, tužky a jiné umělecké potřeby a pustila se do toho. Jak to dopadne, to uvidím za pár měsíců. Určitě budu pravidelně přinášet report, jak se mi daří. Možná to nebude fungovat, možná to bude fungovat lépe, než očekávám.

Na závěr…

V neposlední řadě bych ráda zmínila důvod, proč jsem původně začala psát tenhle článek – a to jsou nové webové stránky. Vlastně ne až tak „nové“, je to jen subdoména tohoto webu, která je ale samostatná a můžete se na ni podívat TADY. Tato stránka bude sloužit k prezentaci mých prací a bude možné si zde přes formulář objednat kresbu. Máte-li zájem, určitě tohoto formuláře využijte! 🙂 Stránky jsou teprve v rekonstrukci, jelikož je navrhuji svým zajetým „pokus-omyl“ stylem, ale důležité je, že se někam posouvám. 😀 Takže kdybyste se divili, proč nepřidávám nové články na web, pravděpodobně se zrovna někde vztekám nad něčím, co mi na nových stránkách nefunguje.

Mějte se krásně, brzy se můžete těšit na další článek!

 

 

 

Čtěte také:

iQOS – revoluční cigarety, za které vám vaše plíce poděkují

100 produktivních věcí, které můžete dělat a nedáte za ně ani korunu

10 věcí, které vám pomohou správně začít den

6 thoughts on “Vivian Vein Art, aneb má tvorba a nová práce”

  1. tak verím, že ti tento plán výjde! pretože niečo podobné by som rada rozbehla aj ja… však ešte som si povedala, že sa budem venvať štúdiu a po ňom to určite rozbehnem! :).
    tak ešte raz veľa šťastia! :).

    KEJMY ♥.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *